Haber

Deprem şehri harabeye çevirdi! Hatay’da depremzedeler için kurulan 500 çadırda her türlü imkan sunuluyor.

Yüzyılın felaketinde 20. güne girdi…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 şiddetli sarsıntı geniş bir coğrafyada hissedildi.

Toplam 11 ili etkileyen afette binlerce binanın yıkılmasıyla 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Devletin tüm kurumları ilk andan itibaren afet bölgesinde hummalar konusunda çalışma yapıyor.

Bu kapsamda gönüllüler, dernekler ve yurdun dört bir yanından gencinden yaşlısına binlerce insan depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Şehir harabe halinde

Barınma, beslenme ve tıbbi malzeme için yardım seferberliği sürerken, barınma için çadır ve konteyner kentler yapılıyor.

Depremden en çok etkilenen illerden biri de Hatay oldu. Turistik şehir adeta bir harabeye dönmüştür.

AFAD grupları da bölgede gece gündüz çalışma yürüterek vatandaşlar için çadır kurulumuna hız verdi.

Muhalefetten ‘Defne’ye çadır gönderilmedi’ iddiası

Depremzedelerin tüm ihtiyaçları dikkate alınarak kentin tüm ilçelerinde kapsamlı çadır kentler planlanıyor.

Defne ilçesi de depremden büyük ölçüde etkilenen ve çadırların kurulduğu ilçelerden biri.

Muhalif kanadın bölgeye çadır göndermediği tezi gündeme gelirken, yapılan araştırmalar söylenenlerin asılsız olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

“Burada yaklaşık 313 bin bölgeye çadır dağıtıldı”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullandı:

Alevi kardeşlerimiz var, Sünni kardeşlerimiz var, herkes var. Burada böyle bir ayrım yapmak ne kadar insanlık dışı. Orada çadır veriyorlar, burada vermiyorlar. Dikkat edin Samandağ ve Defne’ye her geldiklerinde farklı bir gözle bakıyoruz. Birinin bunu söylemesi ayrımcılıktır. Bunu yapmak insanlık dışıdır. Burada yaklaşık 313 bin bölgeye çadır dağıtıldı. Çadırların en çok geldiği il Hatay ilidir. Her ilçeye her çadır teslim edilir.

Onlarla mı uğraşmamız gerekiyor yoksa bu insanların her gün karşılaştıkları travmayı aşmalarına yardım mı etmemiz gerekiyor…

Gereksinimler dahildir

Bu kapsamda yaklaşık 10 gündür faaliyette olan çadırkentte yemekhane, duş, tuvalet, çamaşırhane, eczane, sosyal market, berber, çocuk oyun parkı, okul öncesi eğitim alanı ve psikososyal destek birimi bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, depremin ardından Önder Tahir Büyükakın’ın günde 20 bin sıcak ekmek üreten ekmek kamyonunun bölgeye gönderilmesi talimatını verdiğini söyledi.

“Kanalizasyon tesisatı elektrik çekimi sonra yapılır”

Defne’de kurulacak çadırkent alanlarının AFAD ve koordinatör valilerle belirlendiğini vurgulayan Aydınlık, şu ifadeleri kullandı:

Buralarda birden fazla ekin tarlası vardı. Tesisat, kanalizasyon, elektrik çekimi… Bunların hepsi sonradan yapıldı. Yine bölgedeki kurum ve kuruluşlarla birlikte herkes üzerine düşeni yaptı.

“Burada çadır kentte kalmaya başlayalı 10 gün oldu”

Aydınlık, bölgede çadırların da kurulduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sosyal marketler kurduk. İstekli hekimlerle birlikte arkamızdan görülebilen 24 saat hizmet veren reviri kurduk. Kocaeli Eczacı Odası’nı ve sahra eczanesini depremden iki gün sonra Çarşamba günü itibariyle faaliyete geçirdik. Şu anda 491 ve doksan çadır heyeti var. Gereksinim oldukça yerleşmiş durumda. Konteyner şehir çalışmaları arka planda devam ediyor, alt yapı çalışmaları. Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatrosu da buraya geldi. Hayatı normalleştirmek için çocuklara tiyatro yapıyorlar. Çizgi film gösterip etkinlikler düzenliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığımız gelip devretti, burada etüt merkezi kurdular.

T3 Vakfı burada bir bilim merkezi kuracak. Onlar için 50 metrekarelik bir çadır ayırdık. Çocuklar için oyun alanı da mevcuttur. O sırada çocuklar liderimizden bir futbol sahası istediler. O gün tamamlandı. Her gün üzerine bir adım daha atarak devam ediyoruz. Çadır kentte kalmaya başlayalı 10 gün oldu. Tuvaleti, hijyen kuralları, duşları, çamaşırhanesi ile 10 gündür burada hizmet veriyoruz.

“İhtiyaçları karşılamak için çalışmalar sürüyor”

Depremzedelerin 10 gündür Defne’deki çadır kentte ağırlandığının altını çizen Aydınlık, şu ifadelere de yer verdi:

Başka kurum ve kuruluşlar da var. Herkes burada, devlet burada, sivil toplum kuruluşları burada. Berber odamız burada. Depremzedeleri burada tıraş etti. Ama tabii ki ihtiyaçlar var. Bu gereksinimlerin karşılanması için çalışmalar devam etmektedir. Şu anda 350 konteynerlik bir yaşam alanı yapıyoruz ama konteyner kurduğumuzda içinde tuvalet banyo var alt yapılarını da hazırlamamız gerekiyor. Bu hafta sonu burada da bir konteyner kent kurulmaya başlanacak. Vatandaşlarımızı çadırlardan konteynerlere taşıyacağız.

haber-karaisali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu