Haber

Doğu Akdeniz’de deniz kuvvetlerinin çekilmesi

Doğu Akdeniz’de deniz kuvvetlerinin çekilmesi

MERSİN 321 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan Mersin’de denizin yer yer 8-10 metreye kadar inmesi dikkat çekerken uzmanlar bunun bir doğa olayı olduğunu bildirdi.

Türkiye’yi kasıp kavuran sarsıntıların ardından ülke genelinde her türlü gelişme dikkat çekiyor. Hatay depremi sonrası deniz seviyesinin yükselmesi ihtimaline karşı yapılan uyarının ardından dikkatler Doğu Akdeniz’e çevrildi. Doğu Akdeniz’de 321 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan Mersin’de denizin yer yer 8-10 metreye kadar inmesi dikkat çekti. Vatandaşlar bu sezon da her zamanki gibi deniz çekilmesiyle karşı karşıya gelirken, uzmanlar depremle ilgili tartışmalara karşı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda uzmanlar, bu mevsimde denizin çekilmesinin normal bir doğa olayı olduğunu belirterek, 8-10 metre gibi görünen durgunluğun aslında deniz suyu seviyesini 20-30 santimetre azalttığına dikkat çekti.

Erdemli Limonlu’da yaşayan vatandaşlardan Hüseyin Sabah, “40 yıldır burada oturuyoruz, depremden dolayı denizin çekildiği söyleniyor. Medcezir dediğimiz olay, zaman zaman deniz çekiliyor. ama zaman zaman olmuyor. Tabii uzmanlar daha iyi bilir ama depremden kaynaklandığını düşünmüyoruz. Yılın belirli aylarında geriliyor, belirli aylarda öne çıkıyor. Uzmanlar daha iyi bilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu