Teknoloji

iPhone’un uzun süredir kullandığı pil sağlığı özellikleri nihayet Android 14’e geliyor

Android akıllı telefonlarda, orijinal kapasiteye kıyasla bir pilin kalan maksimum kapasitesini gösteren iPhone gibi bir Pil Sağlığı özelliği yoktur. . Samsung, Samsung Üyeler uygulamasında pil sağlığını gösterirken, iPhone’larda olduğu gibi kalan kapasitenin gerçek yüzdesini göstermez. Bu değil Android 14 ile GoogleAndroid telefonlara ve tabletlere ayrıntılı pil sağlığı istatistikleri getirebilecek yeni özellikler üzerinde çalışıyor.

Android uzmanı Mişaal Rahman Google, Android 14 ile BatteryManager API’lerine yeni yetenekler eklediğini duyurdu. Bu yeni yetenekler, cihazların batarya şarj döngüsü sayısı, şarj politikası, şarj durumu, ilk kullanım tarihi, üretim tarihi ve sağlık durumu. Bu yeni API’ler şu anda yalnızca Android 14 Beta 2 (veya daha yenisini) çalıştıran Pixel cihazlarda kullanılabilir.

Fakat, yeni BatteryHealth API’leriIC tarafından görüntülenen bilgiler, entegre şarj çipinin ve HAL’ın (Donanım Soyutlama Katmanı) özelliklerine bağlı olduğundan, verilen doğruluk akıllı telefon veya tablete bağlı olarak değişebilir.

Rahman’ın yeni BatteryHealth API’lerini kullanarak paylaştığı fotoğrafta gösterilen pil sağlığı istatistikleri Batt adlı bir uygulamayı gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu