İş

Kadın operatörlere 100 milyar TL kredi

Türkiye İş Bankası, yayımladığı ‘Kadını Güçlendirme Bildirgesi’ ile kadın girişimcilere yönelik programlar, kadınlara kullandırılan mikro krediler, kadınların yer aldığı şirketlerin finansmanı yoluyla kadın girişimcilere 5 yıl içinde 100 milyar TL’lik finansman desteği sağlamayı taahhüt etti. İstihdam ve yönetimde söz sahibi olmak.

Bildirgede kadınların iş hayatında daha aktif rol alması, eşit haklara sahip olması, finansal hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması, pazarlama faaliyetlerinde ayrımcılığın ve örtük önyargıların önlenmesi, fiyat zincirinde yer alan tüm paydaşları gözeten uygulamalar geliştirilmesi ve olumlu bir etkiye sahiptir.

5 YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK

2020 yılında Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni imzalayan ve 2023 Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne dahil olan İş Bankası, özellikle deprem bölgesini yeniden inşa etmeye çalışan kadınların ekonomik zorlukları aşmalarına ve ekonomik yaşamlarında daha aktif olmalarına katkı sağlıyor. , yayımladığı beyanname ile taahhüt ettiği finansman esası ile. bulunacak.

Banka, depremlerin ardından “Birlikteyiz, yalnız değilsiniz” diyerek afet bölgesine sunduğu kapsamlı yardım paketini açıkladı.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan yaptığı açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan stratejiler oluşturmanın değerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Deprem felaketlerinin acısını el ele vererek dayanışma içinde kucaklayacağız. 5 yılda vermeyi taahhüt ettiğimiz ülkemiz genelinde kadınlara yönelik 100 milyar TL’lik desteğimizin deprem bölgesindeki kadınlara katkı sağlayacak kadar kapsamlı olduğuna inanıyorum. Böylelikle hem afetten etkilenen kadınların hayatlarına dokunacağız hem de bölgede yaraların sarılmasına katkı sağlayacağız” dedi.

OLUMLU SOSYAL ETKİ YARATACAK

Cinsiyet eşitliğinin olmadığı bir dünyada gerçek anlamda sosyal ve ekonomik kalkınmanın ve sürdürülebilir kalkınmanın olamayacağını vurgulayan Ortan, “Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesinin ve iş hayatına katılımının gerekliliklerden biri olduğuna inanıyoruz. sürdürülebilir kalkınmanın Bankamızın toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışını ortaya koyan Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ile finansal katkının ötesinde istihdam ve toplumsal gelişim alanında olumlu bir toplumsal etki yaratmayı hedefliyoruz.”

haber-gercus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu